PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=788872}

Tu i teraz

Here and Now
6,7 1 372
oceny
6,7 10 1 1372
Tu i teraz
powrót do forum serialu Tu i teraz

Tu I teraz
Oglądałem „Sześć stóp pod ziemią”, „True Blood”, „American Beauty” i inne produkcje Alana Balla, więc gdy usłyszałem że robi nowy serial dla HBO byłem ciekaw jak mu pójdzie. Bardzo lubię Holly Hunter, cenie Tima Robbinsa, więc pomyślałem że może być fajnie, choć opis multikulturowej rodziny nie napawał optymizmem. Czułem, że będzie ciężko, ale nie spodziewałem się że Ball wsadzi do serialu wszystkie kolory tęczy. DOSŁOWNIE.

]Fabuła kręci się w wokół postępowej amerykańskiej rodziny. Pilot zaczyna serial od 60-ciu urodzin Pana Domu.
Postacie

Ojciec – Lat 60. Profesor filozofii. Zdradza żonę co tydzień sypiając z 20-letnią azjatycką prostytutką. Ma też depresje (bo w sumie czemu nie ?)
Matka – Jest lekko zwariowana ale wydaje się normalna.
Pierwszy syn – Adoptowany przystojniak z Kolumbii, do tego gej. Lubi sypiać z nieznajomymi i jednego z nich przyprowadza na urodziny ojca. Ma dziwne omamy i wizje, które mogą mieć podłoże chorobowe lub supernaturalne.
Drugi syn – Adoptowany typ z Wietnamu. Trener motywacyjny. Z jakiegoś powodu nie uprawia seksu. Czyżby był aseksualny ?
Pierwsza córka – Adoptowana murzynka z Libii. Ma białego męża i mała córeczkę, ale zamiast spędzać z nimi czas, podrywa gościa z pracy, razem z nim oraz azjatyckim bratem pali maryśkę i wciąga kokę. A potem idzie z nimi na przyjęcie urodzinowe ojca.
Druga córka – Biała, jedyna biologiczna córka Matki i Ojca. Najmłodsza z rodzeństwa 17-letnia, dziewica. Introwertyczka i dziwaczka. Uważa się za nudną białą laskę w rodzinie. Od kiedy w ogóle bycie białą jest nudne ? Chodzi w odcinku z głową konia na głowie. Szuka gościa który by ją pozbawił cnoty i jej się to udaje gdy spika się z gościem którego poderwała jej murzyńska siostra. Ten bzyka ją nie wiedząc jak ona wygląda bo dziewczyna wciąż ma na sobie maskę konia

W odcinku były trzy sceny seksu. Pierwsza, Ojca z azjatycką prostytutką, druga, gdy Latynos bzyka typa którego potem zabiera na przyjęcie i trzecia gdy gość pozbawia dziewictwa najmłodszą siostrę.

Gdy postacie idą przez miasto w tle widzimy protesty wspierających aborcje, postacie wygłaszają puste frazesy, jest też bezpośrednie nawiązanie do Trumpa a Ojciec będący chyba zwolennikiem Clinton w pewnej scenie w samochodzie, zaczyna szlochać i mówić „Przegraliśmy, przegraliśmy”.

Podsumowując, prawie nigdy nie porzucam zaczętych seriali ale chyba tym razem tak zrobię i ograniczę się do czytania streszczeń. Mimo wszystko jestem ciekaw co będzie dalej ale chyba nie dam rady tego oglądać. Za dużo łopatologicznej propagandy. Oby HBO skasował ten serial.

Jarek Bachanek

Uffff.... a już bym stracił czas.

ocenił(a) serial na 8
Jarek Bachanek

I tylko po jednym odcinku stwierdzasz w jakim kierunku to pójdzie. Grunt że uwielbiasz koronę królów. :D

ocenił(a) serial na 4
szumiasty

No ale przecież z opisu i konstrukcji odcinka wiadomo, że główny wątek będzie się kręcić wokól halucynacji Ramona. Pewnie będą też wyjaśniać o co chodzi z resztą rodzinki.

A gdybyś przeczytał moje poprzednie wypowiedzi, wiedziałbyś, że bardzo daleko mi do uwielbiania Korony Krółów. No ale jak komuś brak argumentów to najlepiej zaatakować personalnie, kwestionując jego gust, co nie ?

szumiasty

Jeżu, gość nawiązał w jednym krótkim zdaniu do Trumpa, a ludzie doszukują się kontekstu politycznego i to z „naszego podwórka”... :D A sens tego tekstu chyba sprowadza się do tego, że serial zapowiada się dość słabo.. i dobrze, że ten wątek powstał. Może uchroni innych widzów przed zmarnowaniem czasu na tę produkcję. Pozdrawiam tych, którzy wyłączyli po 20 minutach XD

Jarek Bachanek

Zgaduję, że jesteś wyborcą PiSu i Prawdziwym Polakiem. Miałem nie oglądać, ale mnie zachęciłeś i chyba obejrzę.

ocenił(a) serial na 4
eltoro10000

Nie jestem wyborcą PiS'u, choć faktycznie moja wypowiedź mogła to sugerować. Nie wiem kim są prawdziwy polacy i chyba nie chcę wiedzieć. Pisałem, wcześniej że cenię sobie twórczość Alana Balla. Sześc stóp pod ziemią też był zakręcony i też o rodzinie, ale ponieważ oni mieli biznes pogrzebowy, to cały serial kręcił się wokół śmierci. Tam też był wątek gejowski, ale bardzo fajnie poprowadzony, który do dzisiaj uważam za wzo tego jak powinno się takie wątki prowadzić. Tutaj natomiast widzę miszmasz wątków i postaci z mocnym podtekstem politycznym, Gdyby to było subtelne, to jeszcze daloby się to oglądać ale twórcy nawet nie próbują się kryć z tym że serial ma konkretny przekaz. Ja od serialu oczekuje rozrywki, a nie ukazywania poglądów politycznych, czy to lewej, czy prawej strony.

Jarek Bachanek

dziękuję za opinię, również nie zamierzam oglądać :)

Jarek Bachanek

O cholera, brzmi jak skrajnie lewicowe popłuczyny po SFU

Jarek Bachanek

w opisie filmu Murzynka jest z Somalii, Ty wymyśliłeś Libię, a ona jest z LIBERII

drdr2

I to jest ignoracja i krótkowzroczność, przez którą właśnie takie postacie i wątki są potrzebne. Ale niektórzy i tak nazwą to propagandą czy poprawnością polityczną...

Jarek Bachanek

Dzięki, przekonałeś mnie! Oglądam.

Jarek Bachanek

nie wiem, czemu uważasz że film jest propagandą. Owszem jest multikulturowa rodzina, ale same adoptowane dzieci widzą tego sztuczność. Wietnamczyk mówi: Byliśmy tylko reklamą tego, jak postępowi i rozwinięci byli nasi rodzice. Pan domu szlocha rzeczywiście przegraliśmy (nie w aucie tylko na przyjęciu), ale on ma depresję! Oceniłeś serial po jednym odcinku, a ja uważam że niesprawiedliwie. Jeśli potoczy się po Twojemu, przyznam Ci rację. A wstawki polityczne są naprawdę tylko w tle. To nic złego. Ci Amerykanie akurat są zaangażowani, Robbins oświadczył się zonie na demonstracji antynuklearnej. To i Trumpa może nie lubić.

Jarek Bachanek

Ciekawie zapowiadający się serial. Serio nie dostrzegasz, jak wali sarkazmem po oczach? Czekam na więcej :)

ocenił(a) serial na 9
Jarek Bachanek

Ja bym raczej powiedziała, że to satyra MULTI-KULTI rodziny. Jedyną osobą która jest zafascynowana takim stylem życia i do bólu poprawna politycznie jest biała matka. Dzieci natomiast traktują ją jak wariatkę i zdają się mieć do tego wszystkiego dużo więcej dystansu np. murzynka wyzywa w żartach brata-azjate od chinskiego komuszka xD lub przy stole mowią "bylismy reklama tego jak prostepowi sa nasi rodzice".
W drugim odcinku jest z kolei przerażająca scena debaty szkolnej czy pozwolić na założenie klubu "dumnych z rasy białej" czy cos takiego. Kolorowi przeciwnicy krzyczą do nich "chcecie mieć jeszcze swój klub? Nie wystarczy, że macie świat?!" na co tłum za nimi skanduje "nie na długo! nie na długo!" jakby sugerując eksterminację białych xD .. lol...
Moim zdaniem narazie zapowiada się jak laurka dla prawicy, bo wyśmiewa wszystkie przywary "postępowego zachodu", a szkoda...

Sesila

Czy tylko ja mam wrażenie, że z tym brodatym gejem jest coś nie teges?

ocenił(a) serial na 8
Jarek Bachanek

Im dalej w las (jestem po 4.tym odcinku) - tym Tęczowa Propaganda zaczyna się sypać - postacie "mieszają" zachowania tradycyjne i post konsumpcyjne. Postacie drugoplanowe wypowiadają takie politycznie niepoprawne kwestie (psychiatra w rozmowie z "białym" imamem, postępowa nastolatka staje się "zwykła"), że to raczej postępowa Europa zacznie się zastanawiać, czy tak wypada. Chyba Trzeba oglądać ten serial z otwartą głową - ani lewak ani prawak nie mogą się czuć bezpiecznie. Raczej serial niszowy to będzie.

anomalijka

Dokładnie, bardzo intrygujący serial. Szukałam czegoś do oglądania i łyknęłam od razu 4 odcinki. Podoba mi się na razie.

ocenił(a) serial na 7
Jarek Bachanek

"Protesty wspierających aborcję"?? Chyba nieuważnie oglądałeś. Serial to wyśmiewanie propagandy i poprawności politycznej, a zarazem ukazanie amerykańskiej rodziny z problemami. Matka, którą uznałeś za "normalną" - cóż, chyba mamy inne pojęcie normalności, bo upieranie się, żeby faszerować syna psychotropami - bo tak, na wszelki wypadek, a nuż potrzebne... Dla mnie to zdecydowanie nie jest normalne. Na razie postacie ciekawe, nie płytkie, każda z jakimś bagażem - gdyby to była nachalna propaganda, to wyszłoby "Siódme niebo"... Reszta się okaże.

ocenił(a) serial na 6
Safo

Jest intrygujący, świetnie zagrany, obsada palce lizać, ale jednocześnie strasznie irytujący. Z pozoru normalna rodzina jest totalnie dysfunkcyjna , to akurat nie problem, ale już rozterki nastolatki to jakiś kosmos, amerykański kosmos :) wqrwiający jest też wątek gejowski ograniczony tutaj właściwie tylko do sexu, bo szczątkowe dialogi mają na poziomie harlequina

ocenił(a) serial na 7
piciu6

Myślę, że przymiotnik "amerykański" dużo tłumaczy. Amerykańska rodzina, amerykańska nastolatka... O gejach się nie wypowiadam, nie mam porównania;-)

ocenił(a) serial na 6
Safo

przymiotnik tłumaczy wszystko, to prawda :) a wątek gejowski jest strasznie monochromatyczny wręcz woda na młyn dla osób z mocno ograniczoną tolerancją .

użytkownik usunięty
Jarek Bachanek

dzięki za ostrzezenie

Jarek Bachanek

Byłoby co najmniej cudownie jakby powstrzymał się Pan od dogłębnej recenzji serialu po obejrzeniu jednego odcinka; a jak już ma się na to ogromną ochotę to trzeba chociaż uważnie obejrzeć odcinek, który się włączyło, pozdrawiam!

ocenił(a) serial na 9
Jarek Bachanek

Dobrze, że nie przeczytałam recenzji przed obejrzeniem, bo mogłabym wiele stracić sugerując się. Jeśli każdy film sprowadzalibyśmy do opowiedzenia suchych faktów - streszczenia historii, to wiele dzieł by poległo. Przecież ogromne znaczenie ma SPOSÓB opowiadania/pokazywania. A w "tu i teraz" (mimo, że nie lubię produkcji HBO, bo są przesadzone) znajduję lekkość, a zarazem niebanalność. Jest ciekawie i wciągająco, a jednocześnie udało się twórcom uniknąć (niestety częstej) żenady. Interesujące postaci, wielowarstwowość i wielowątkowość - wszystko czego potrzeba, żeby przyjemnie spędzić czas przed ekranem (jeśli nie oczekuje się czegoś ambitnego). Mogę długo wymieniać, co mi się podobało, ale ograniczę się jeszcze tylko, do osobistej wisienki na torcie: bosze, jakże ja sie utożsamiam z Gregiem! :) Swoją drogą, to niesamowite, jak różni są ludzie i jak różnie mogą odebrać tę samą rzecz - na zupełnie inne aspekty zwrócić uwagę :).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones